Gigs

Dropout UK @ British Animation Awards, BFI Southbank

Finest In British And European Animation Gather To Celebrate Achievements

Hosted by animator-turned-comedienne Caroline Mabey, her provocative and awkward humour was a crowd pleaser. After jokes about farting and sex the bi-annual British Animation Awards was underway.

The BAA awards show honours the finest in British and European animation and is the only ceremony in Britain to recognise all forms of animation from student works to that of established animators with unique artwork, taking the part of statuettes, created specially for the occasion by a range of leading international and UK animation artists and had to feature sheep with a rams skull one of the more eccentric awards.

Major winners this year include the Oscar nominated The Secret of Kells which landed the Best European Feature Award, Astley Baker Davies who took the Best Preschool Award for Ben and Holly’s Little Kingdom and Studio A.K.A who won the Best Animated Special for Lost and Found.

British animator Stephen Irwin was also a double winner, receiving BAAs for his film The Black Dog’s Progress which snapped up Best Short and Best Sound. Passion Pictures took three awards for New Media Best Commissioned Animation for Harmonix: The Beatles Rock Band - Intro and the Audi Q5:Unboxed ad picked up two gongs taking Best Commercial: Direction and Best Commercial: Craft.

The Public Choice Awards are a vital part of the ceremony and are the only awards to be voted for by members of the public. Screenings were held in 27 different venues across the country with the audience voting for their favourites.

The public nominated two films from Partizan as their favourites and the production company waltzed away with two of the three Public Choice awards: Best Music Video for Rex the Dog: Bubbilicious and Best Commercial category for Cadbury Creme Egg Mousetrap.

The final Public Choice category Favourite Short Film was awarded to This Way Up, an amusing film which followed the work of two undertakers.

Other winners on the night included Flogging Molly’s: Float, which landed the Best Music Video prize; Philip Bacon who took the Best Student Film for his National Film & Television School graduation film Yellow Belly End; The Robin title sequence for the Holland Animation Film Festival which hopped away with the BAA for Best Film/TV Graphics: and The Violent Highway which won Best Applied Animation.

BAA director Jayne Pilling echoed many peoples sentiments when exclaiming that “British Animation is bursting with, talent ideas and creativity.” It really is and Britain should be proud that it possesses such a vibrant and vivacious animation industry.



FULL LIST OF WINNERS:

Best Animated Special

Varmints

Director:Marc Craste, Producer: Sue Goffe, Produced by Studio A.K.A.

Wallace & Gromit: Matter of Loaf & Death

Director:Nick Park, Producer:Steve Pegram, Produced by Aardman Animations.

Lost and Found WINNER

Director: Philip Hunt, Producer:Sue Goffe,

Animation: Lucas Vigroux, Johannes Weiland, Perrine Marais, Fabienne

Produced by Studio A.K.A.

Best European Animated Feature

LASCARS (Round da Way, 2009)

Directors: Albert Pereira-Lazaro & Emmanuel Klotz

Producers: Roch Lener & Philippe Gompel

A Millimages SA Production.

The Secret of Kells (2008) WINNER

Director: Tomm Moore

Co-Director: Nora Twomey

Producers: Didier Bruner, Paul Young & Viviane Vanfleteren

A Les Armateurs/ Vivi Film/ Cartoon Saloon/ France 2 Cinéma co-production.

Panique au village (A Town Called Panic, 2009)

Directors: Vincent Patar & Stephane Aubier

Producers: Philippe Kauffmann, Vincent Tavier & Stephan Roelants

Screenplay: Vincent Patar, Vincent Tavier, Stéphane Aubier, Guillaume Malandin

A La Parti / Melusine Productions / Made In co-production.

Best Preschool Series

Roary the Racing Car: Cici Spectacular

Produced by Chapman Entertainment Ltd for Five in association with Nickelodeon.

My Favourite Bedtime Stories: The Cat & the Rooster

Produced by Blue-Zoo Productions for NickJr.

Ben & Holly's Little Kingdom: Big Bad Barry WINNER

Produced by Astley Baker Davies/E1 Kids for Nick Jr.


Best Children’s Series

KNTV Sex: The Act of Sex

Director: Garry J Marshall, Producer: Harry Bell

Produced by Tern Television Productions Ltd. for Channel 4.

Shaun the Sheep: Ewe've Been Framed WINNER

Director: Richard Webber, Series Director: Chris Sadler

Producer: Gareth Owen

Produced by Aardman Animations for BBC & WDR.

Stitch Up Showdown: Bad Boxing

Director: Oli Hyatt & Adam Shaw, Producer:Adam Shaw

Animation: Blue Zoo Productions

Produced by Blue Zoo Productions for Nickelodeon.

Children’s Choice voted for by pupils of Hazelbury Junior School Edmonton, London

Roary the Racing Car, As previously listed

Shaun the Sheep, As previously listed

A Matter of Loaf and Death, As previously listed WINNER

Best Short Film

The Black Dog's Progress WINNER

Director: Stephen Irwin

Produced for Animate Projects.

Tad's Nest

Director: Petra Freeman

Produced for Animate Projects.

TXT ISLAND

Director: Chris Gavin

Public Choice: Best Short Film

Speechless

Director: Daniel Greaves

Tandem Films

This Way Up WINNER

Director: Smith & Foulkes

Nexus Productions

Simon’s Cat: TV Dinners
Director: Simon Tofield

Tandem Films

Public Choice: Best Music Vide:

Rex the Dog :Bubblicious WINNER

Director: Geoffrey de Crecy

Partizan

Flogging Molly: Float

Directors: Karni + Saul

Rokkit

Coldplay: Strawberry Swing

Directors: Shynola

RSA Films


Public Choice: Best Commercial

Cadbury ‘s Creme Egg: Mousetrap WINNER

Director: Chris Carins

Partizan

Cadbury’s Creme Egg: Pedal Bin

Director: Chris Carins

Partizan

Audi Q5: Unboxed
Director: Russell Brooke & Aaron Duffy

Passion Pictures

Best Sound

The Black Dog's Progress WINNER

Music: Sorenious Bonk

Director: Stephen Irwin, Produced for Animate Projects.

Yellow Belly End

Composer: Stuart Earl, Sound Design: Zhe Wu, Director: Philip Bacon

Produced at The National Film & Television School.

Tad's Nest

Music: Sofia Gubaidulina, Sound Design:Pete Howell, Director:Petra Freeman

Produced for Animate Projects.

Best Student Film 2010

Heartstrings

Director: Rhiannon Evans

Produced at the International Film School of Wales

Yellow Belly End WINNER

Director: Philip Bacon

Produced at The National Film & Television School.

Produced at the Royal College of Art .

New Media: Best Commissioned Animation

Harmonix: The Beatles Rock Band – Intro WINNER

Director: Pete Candeland, Producer:Pete Maguire & Debbie Crosscup

Produced by Passion Pictures.

Converse: Pool

Director: George Gendi, Producer:Jonathan Bairstow

Animation: George Gendi & Bishoy Gendi

Produced by Sherbet.

DJ Hero

Director: Marco Puig

Producer: Sarah Hiddlestone, Simon Whalley, Mike Woods & Diarmid Scrimshaw

Sound: Pepper Post, Produced by Framestore in association with Warp Films.


Best Music Video

Tom Fun Orchestra: Bottom of the River

Director: Alasdair + Jock, Producer: Richard Barnett

Produced by Trunk Animation for Company House Records.

Animal Kingdom: Chalk Stars

Director: Thomas Hicks, Animation: Thomas Hicks & Paddy Molloy

Music: Animal Kingdom

An independent production for Warp Records.

Flogging Molly: Float WINNER

Director: Karni & Saul, Music:Flogging Molly

Produced by Rokkit for Sideone Dummy.

Best Commercial Director

Comparethemarket.com: Jingle

Director: Darren Walsh

Produced by Passion Pictures for VCCP.

IOC: All Together Now

Director: Fx & Mat

Produced by Nexus Productions for Cole & Weber United, USA.

Audi Q5: Unboxed WINNER

Director: Russell Brooke & Aaron Duffy

Produced by Passion Pictures & 1st Ave Machine for BBH, London.

Best Commercial: Craft

Audi Q5: Unboxed WINNER

Director: Russell Brooke & Aaron Duffy

Produced by Passion Pictures & 1st Ave Machine for BBH, London.

Neotel: No Restrictions

Director: Jeremy Holden

Produced by Riverstone Films Johannesburg & Framestore for TBWA/Hunt Lascaris.

Alko: Father & Son

Director: Jonathan Hodgson, Producer: Jonathan Bairstow

Produced by Sherbet for Grey Direct, Helsinki.

Applied Animation

Show Me, Show Me

Animation Director: Siri Melchoir, Producer: Richard Barnett

Produced by Trunk for CBeebies.

War for Resources: Age of Stupid

Animation Director: Jonathan Hodgson, Producer: Jonathan Hodgson & Lizzie Gillett

Produced by Spanner Films.

The Violent Highway WINNER

Animation Director: Tony Comley, Producer: Jonathan Bairstow & Sarah Essam

Sound & Music: Blast Films, Produced by Sherbet for BBC.

Best Film/TV Graphics

Animal Planet

Director: Howard Watkins, Producer: Kenny Reid

Produced by The Discovery Channel/Lipsync Post

Holland Animation Film Festival Title Sequence: Robin WINNER

Director: Lee Wilson Wolfe & Pete Bishop, Producer: Pete Bishop

Produced by The Shop

Five Creative Burst: Love Story

Director: The Plant, Producer: Jonathan Bairstow, Animation: The Plant

Produced by Sherbet

More Gigs

Sign up to Newsletter

  •  
  •